Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Parní hrnec Philips HD 9140

Parní hrnec s efektním ovládáním

Recenze parního hrnce Philips HD 9140

Když jsem přebíral pro tento test parní hrnec Philips HD9140, byl jsem překvapen, jak malou krabici jsem dostal. Jednotlivé nádoby, které jsou součástí přístroje jsou totiž do sebe naskládány tak dokonale, že zabírají minimum místa. Působivý je design v černé s nerezovým ovládacím panelem s červeným podsvícením a displejem. Uvidíme, zda také tak dobře funguje.

Co je v krabici

Základna s výrobníkem páry a ovládáním je vyrobena z černého plastu s průsvitnou nádobou, která slouží jako zásobník vody. Výstupky označují její minimální a maximální hladinu. Ve dně zásobníku je sítko, které brání vniknutí větších nečistot do prostoru výrobníku páry. Na základnu je nutné položit sběrnou misku na kondenzovanou vodu, která stéká spolu s odplavenou solí, kořením a kousky jídla z nádob s pokrmy. Tuto misku je třeba vždy po každém vaření vylít. Její součástí je zvýrazňovač chuti - sítko pro vložení bylinek nebo koření, přes které prochází pára do potravin.
Koše pro vaření jsou tři. Každý z nich má na madle číslo určující její pořadí, které je nutné zachovat. Miska pro přípravu rýže nebo polévky jde vložit do libovolného koše. Sestavu nádob doplňuje poklička.
Přiložen je i přehledně zpracovaný návod, ve kterém najdete všechny informace, které potřebujete pro používání i údržbu. Záruční list a seznam servisů odpovídají běžným zvyklostem.

Praktické použití

Sedm tlačítek ovládacího panelu působí na první pohled složitě, ale je to jen zdání.
Pohled do nádržky na vodu parního hrnce Philips HD 9140
V nádržce na vodu můžete vidět značky maximální i minimální hladiny, sítko vstupu i výstup vyvýječe páry
První z nich má funkci vypínače, po něm následuje pět předvolených programů, které jsou pomůckou pro rychlejší zadání času přípravy pokrmů. Jsou seřazeny od nejkratšího pro ryby až po nejdelší pro vaření polévky. Zvolený čas lze upravit pomocí tlačítek + a – vedle displeje v rozmezí 1 – 99 minut.
Posledním tlačítkem můžete upravit čas udržování teploty pokrmu, také 1 – 99 minut. Pokud se stane, že v zásobníku během provozu dojde voda, upozorní na to velmi zřetelně přerušovaným pískáním a blikáním kontrolky “refill“. Kontrolka „calc“ upozorňje na nutnost odvápnění.

Jako první jsem zkusil vařit vejce. Pro ty je ve dně každé nádoby 8 prohlubní, takže jsou při vaření postaveny na špičku. Celkem lze tedy najednou vařit 24 vajec, což se může hodit o velikonocích. Návodem doporučených 15 minut uvařilo moje 3 vejce dokonale natvrdo. Protože mám ale rád vejce na hniličku, vyzkoušel jsem, že 9 minut je pro jejich přípravu ideální.
V parním hrnci Philips HD 9140 lze vařit několik jidel naráz
V parním hrnci Philips HD 9140 lze vařit několik jidel naráz
Abych vyzkoušel maximální náplň, dal jsem do první nádoby brambory, druhou jsem naplnil květákem a do třetí jsem dal zmrazenou zeleninu a nad ni misku se surovinami na květákovou polévku. Nastavil jsem čas vaření na poslední předvolbu - 40 minut. Konec vaření, který je oznámen poměrně krátkým a nevýrazným tónem, jsem bohužel přeslechl i přesto, že jsem ve stejné místnosti sledoval televizi. Brambory byly uvařeny tak akorát, květák by snesl trochu kratší čas, ale rozvařený nebyl, stejně jako zelenina. Pro polévku bylo při takto plném hrnci 40 minut málo a proto jsem přidal ještě dalších dvacet, po kterých byla polévka uvařená tak akorát.
Dalším pokrmem byl mražený pangasius se třemi středními bramborami nakrájenými na plátky. Každou surovinu jsem dal do vlastního koše. Abych otestoval také zvýrazňovač, nasypal jsem do něj tymián. Na čerstvou rybu by stačilo 15 minut, ale v tomto případě jsem odhadl čas na 25 minut. Po této době byla ryba i brambory dobře uvařené a chutné. Chuť tymiánu se přenesla jak do ryby, tak i do brambor, pochopitelně slaběji, než kdybych je okořenil přímo. Tymián ale také obarvil vodu ve sběrné nádobě i v zásobníku.

Údržba a čistění

Mytí nádob je díky samočistícím efektu páry jednoduché, pokud myjeme ihned. Všechny části přístroje kromě základny můžete
Květák, brambory i zelenina jsou hotové, polévka se dovařuje
Květák, brambory i zelenina jsou hotové, polévka se dovařuje
umývat v myčce nádobí na program s nízkou teplotou, která není v návodu blíže určena, ale pravděpodobně půjde o program na citlivé nádobí s mytím při teplotě do 50°C. Základnu stačí utřít vlhkou utěrkou.
Pro odstranění vodního kamene (1x za 15 hodin provozu) je kupodivu doporučen ocet (8% kyselina octová) a dokonce je zakázáno použití jiných prostředků. Je to nezvyklé, ale přičtěme Philipsu k dobru, že netahá svým zákazníkům z kapes peníze za zbytečně předražené odvápňovací prostředky.

Hodnocení

Přístroj pracuje bezvadně a nelze mu upřít efektní ovládání, jehož jediným přínosem jsou přednastavené časy. Bohužel nelze předem nastavit čas udržování teploty po ukončení vaření, ale je nutné jej upravit až po jeho skončení. Jako nedostatek vidím nevýrazné znamení o konci vaření, které jsem několikrát přeslechl. Vaření pokrmů probíhá perfektně i ve 3. patře košů a proto jsem přesvědčen, že s přístrojem budete spokojeni i při přípravě většího množství pokrmů.

Technické údaje:

  • náplň vody: 0,3 – 1,1 litrů
  • max. nastavitelný čas: 99 minut
  • max. doba udržování teploty jídla: 99 minut
  • příkon: 900 W
  • rozměry složené (švh): 312 x 270 x 227 mm
  • rozměry sestavené kompletní: 312 x 450 x 227 mm
  • hmotnost: 2,3 kg
  • doporučená maloobchodní cena: 2199 KčMagazín Inspirace Euronics - 6 / 2008
Ve zkrácené verzi vyšlo
v magazínu Inspirace EURONICS č.6 / 2008

Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Miloš Chadt
přístroj zapůjčila firma: Philips


Graf ceny produktu PHILIPS HD 9140 poskytuje server Heureka.cz


Graf ceny produktu Philips HD 9140 poskytuje server Heureka.sk


Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.