|
Jak zatočit s roztoči
Existuje opravdu široká řada různých roztočů, kteří škodí rostlinám, jsou původci některých nemocí ale také existují roztoči, které sami využíváme k hubení některých škůdců rostlin. Nicméně žádného z nich nechceme v našich domácnostech, protože mohou kromě jiného vyvolat alergie.
Roztoče najdeme především v domácím prachu, kde se živí především kožním odpadem a lupy. Člověk vyprodukuje denně až 1 gram tohoto odpadu, což může sloužit jako potrava pro 10 000 roztočů, kteří žijí hlavně v lůžkovinách, čalounění nebo kobercích. Mají rádi teplé a relativně vlhké prostředí, takže se jim v domácnostech dobře daří. Stejně dobře se jim ale daří v kožíšcích našich čtyřnohých miláčků a ptáků.
Roztoči jsou výrazným alergenem, proto se snažíme, abychom jejich množství v našich obydlích podstatným způsobem snižovali. Nejhorším časem je pro alergiky celá půlhodina po vysávání nekvalitním podlahovým vysavačem, který nemá dostatečnou filtraci. Roztoči sídlící v kobercích a čalounění jsou pak spolu s prachem ve vzduchu, což přináší alergikům velké problémy.
Cestou ke snížení jejich počtu je tedy vysávání kvalitními vysavači s dobrou a vysoce účinnou filtrací vzduchu a praní povlečení minimálně jednou za čtrnáct dnů ve vodě teplé alespoň 60°C, která roztoče spolehlivě ničí nebo používání speciálních lůžkovin pro alergiky. Roztoče také zabíjí intenzivní sluneční paprsky, mráz a teploty nad 55°C. Proto může být užitečný zvyk našich babiček, které vynášely každý den lůžkoviny vyvětrat na sluníčko před dům. Bohužel ale i mrtvý roztoč je alergenem.
Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|