Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Unikátní sbírka historických praček

kašna Svitavy
Svitavy - kašna na náměstí
Při svých prázdninových toulkách jsem navštívil město Svitavy, které nabízí kromě řady architektonických památek, také návštěvu městského muzea. V něm najdete jedinečnou expozici historie praní a prací techniky, která ukazuje dnes již dávno zapomenuté způsoby očisty oděvů. Unikátnost této sbírky spočívá v tom, že je nejrozsáhlejším a nejlépe popsaným souborem prací techniky na území České republiky a pravděpodobně i v Evropě. Proto vám chci zprostředkovat alespoň krátký pohled na tuto stálou expozici.

V městském muzeu jsem se setkal s velmi příjemnými a ochotnými lidmi, především s kurátorem sbírky prací techniky panem Miroslavem Jančíkem, který mne provedl vystavenými exponáty a od kterého jsem se dozvěděl řadu zajímavých informací.

Sbírka vznikla v roce 1995, kdy sběratel pan Bohumil Doubek nabídl muzeu část své sbírky strojů, mezi nimiž se nacházelo také několik praček. Od té doby se počet pracích strojů v depozitářích muzea rozrostl asi na 150 kusů,
Valchová pračka vyrobená okolo roku 1930
Valchová pračka vyrobená okolo roku 1930
ze kterých nejzajímavějších asi 40 kusů pracích strojů tvoří základ expozice praní a prací techniky. Ta je seřazena tak, aby dokumentovala vývoj praní, od nejprimitivnějších metod, jako je vytloukání nečistot pomocí tlouků, přes valchy a z nich odvozené jednoduché prací stroje, přes stroje složitější, až k relativně moderním pračkám z 60. let minulého století. Stejně tak je zdokumentován vývoj prostředků pro praní, vystaveny jsou i historické reklamní letáky propagující tyto prostředky.

Jistě vás zaujme, kolik různých principů praní bylo a dodnes je používáno. Všechny tyto principy zde mají zástupce v podobě nějakého pracího stroje či nářadí. Vidět tak můžete z ručního nářadí různé typy pracích zvonů a pračky na ruční i elektrický pohon. Z nich mezi nejstarší patří dřevené pračky valchové a pračky s pracím křížem. Modernější ale u nás prakticky nepoužívané jsou pračky zvonové, ve kterých byl špína odstrňována proudem vody, vytvářeným pohybem zvonu.
Dřevěná pračka Ideál vyrobená firmou Rak a Hobza v roce 1905
Dřevěná pračka Ideál vyrobená firmou Rak a Hobza v roce 1905
Tyto přístroje byly využívány zejména v USA. O pračkách s pracím bubnem jsem sám předpokládal že jde o poměrně nový vynález, proto mne překvapilo, že tento princip využívá dřevěná pračka s ručním pohonem pomocí kliky. Práčové a vířivé pračky jsou již stejně jako proudové většinou zhotoveny z kovu a poháněné motorem. Pokud si vzpomínáte na vcelku nedávné reklamy na zcela převratný nový princip praní a prací přístroj na principu vibrací, vezte, že zdaleka nejde o nový poznatek vědy, o čemž spolehlivě svědčí exponát vibrační pračky z roku 1959. Ta byla dokonce vyráběna ve známé české továrně ROMO Fulnek.

K praní patří pochopitelně i odstraňování vody z prádla před sušením, proto zde můžete zhlédnout jako součásti pracích strojů jak volečkové ždímačky tak i bubnové odstředivky a dokonce několik velmi zajímavých principů odstřeďování přímo v pracím bubnu, dokonce i bez vypouštení vody.

Pračka s odstředivkou Emka firmy Kalina vyrobená kolem roku 1930
Pračka s odstředivkou Emka firmy Kalina vyrobená kolem roku 1930 měla dokonce dva samostatné motory
Expozice prací techniky v městském muzeu ve Svitavách je sestavena způsobem, který názorně dokladuje vývoj techniky praní i pracích strojů. Zastoupení všech druhů těchto strojů a možnost pochopení i jiných než dnes využívaných technických principů přinese rozšíření znalostí, které jsou jistě využitelné i v jiných oborech. Jak je vidět na příkladu bubnové pračky či vibrační pračky, lze se z řady starých příkladů poučit a využít je i dnes.
Přímo v pokladně muzea si můžete zakoupit také brožuru Historie praček a prací techniky, která expozici shrnuje a doplňuje o další zajímavá fakta.

Na závěr chci poděkovat panu Miroslavu Jančíkovi nejen za ochotnu se kterou mne výstavou provedl, ale také za jeho nadšení, se kterým se sbírce věnuje. Věřím, že expozice brzy získá větší prostory a bude tak možné vystavit více exponátů z početné kolekce sbírek muzea. Pokud byste někdo vlastnili historickou pračku nebo jakýkoli dokument o praní, pračkách nebo pracích prostředcích starší než z roku 1960, který nepotřebujete, věnujte jej prosím Městskému muzeu ve Svitavách.

Návštěvu Svitav, muzea a expozice Praní a prací techniky mohu doporučit jako pěkný a poučný výlet. Proto přidávám i pár praktických údajů:


Automatická pračka vyrobená kolem roku 1948 ve státě Indiana USA
Automatická pračka vyrobená kolem roku 1948 ve státě Indiana USA
Adresa:
Městské muzeum Svitavy
Máchova alej 1
568 02 Svitavy
tel:: +420 461 532 704
GSM: +420 777 247 437
e-mail: muzeum@muzeum.svitavy.cz

Otevírací doba:
Po: Zavřeno
Út - Pá: 9 - 12 a 13 - 17 hod.
So: 9 - 13 hod.
Ne: 13 - 17 hod.

Obyčejné vstupné:
Dospělí 30,- Kč
Slevněné vstupné: 20,- Kč
Rodinné vstupné: 70,- Kč


Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: V expozici Městského muzea Svitavy nafotil Miloš Chadt




Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.