Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Elektronika dobývá svět robotů
aneb
Recenze kuchyňského robotu Krups KA 9027

Když jsem poprvé uslyšel o novém kuchyňském robotu, který umožňuje vážit potraviny v mísící nádobě, pomyslel jsem si, že bych chtěl tento nápad vyzkoušet. Jde o novinku, uváděnou na náš trh firmou Krups, která je tradičním výrobcem vysoce kvalitních kuchyňských přístrojů. O to více jsem byl potěšen, když se podařilo zapůjčit tento robot - Krups KA 9027 k otestování. Robot Krups

Výrobek s tradicí

Výrobky značky Krups známe již desetiletí, protože byly jako jedna z mála značek na našem trhu i před pádem železné opony.
Málokdo ale ví, že společnost Krups, byla založena již roku 1846, kdy začala s výrobou vah. Když po válce nastala doba rozvoje kuchyňských výrobků, proslavila se firma svými mlýnky na kávu, kuchyňskými roboty a přístroji na výrobu espresa a kávy. Do třetího tisíciletí si Krups přinesl svoji filozofii "Očekávejte to nejlepší". A to je opravdu smělá výzva, kterou vzápětí prověříme.

Co najdete v krabici

Když jsem si vyzvedával krabici s robotem, ocenil jsem její provedení. Má totiž i plastové držadlo, za které můžete robot pohodlně donést k autu. Krabice je vyrobena z recyklovaného papíru, stejně jako část výztuh a krabice ukrývající nádobu mixéru. Samotný robot je uložen v polystyrénových výliscích, takže je velmi dobře chráněn proti nárazům při přepravě.
Kromě těla robotu a základního vybavení, do kterého patří šlehací a hnětací metly, hnětací hák, mísící nádoba a dvě stěrky, najdete v balení robotu KA 9027 také nerezovou nádobu mixéru, její víko a nezbytné příručky. Seznam autorizovaných servisů v dlouhé řadě zemí včetně České i Slovenské republiky, mezinárodní záruční list na desetiletou záruku na motor, návod k použití s oddělením v češtině a velmi pěknou brožurku s recepty ve dvanácti jazycích mezi kterými bohužel čeština chybí.

První dojem

Již při manipulaci s tělem robotu vás překvapí jeho váha. Není totiž Robot Krups - ovládánívyroben z plastů, jak jsme zvyklí, ale jeho tělo je kovové. Odolně působí také nerezová mísa s objemem 5 litrů i všechno příslušenství.
Po postavení na kuchyňskou linku působí velice stabilním a technicky vyspělým dojmem. Na základně na první pohled zaujme digitální LCD displej s jednoduchým intuitivním ovládáním. Teď už jen přečíst návod a můžeme začít s testy.

Co se dozvíte v návodu

První, co jsem ocenil na návodu je jeho provedení, které umožňuje, abyste si nalistovali příslušný jazyk a současně na prodlouženém obalu prohlíželi společné obrázky. Návod vřele doporučuji přečíst před tím, než začnete robot používat. Obsahuje podrobné instrukce pro všechny činnosti, které můžete provádět pomocí dodávaného i dokoupitelného příslušenství. Čeština je srozumitelná i když je znát, že návod byl překládán v cizině.
Bohužel se do návodu vloudila jedna faktická chyba. V odstavci o nastavení metel a hnětacího háku je chybně uveden rozměr potřebného klíče 14, místo správného rozměru 13. České zastoupení firmy Krups, však přislíbilo nápravu, takže jsem přesvědčen, že brzy bude návod v pořádku.

Příprava k provozu

Robot Krups - nastavení metly Po umytí příslušenství doporučuji nastavit výšku metel a háku nade dnem nádoby. K tomu potřebujete již zmiňovaný plochý klíč číslo 13, kterým povolte matku na příslušné metle a nasaďte ji do hlavy robotu.
Po sklopení do pracovní nádoby nastavte vzdálenost ode dna tak, aby byla co nejbližší, ale aby se dna v žádném okamžiku nedotkla. Než to budete zkoušet zapnutím na stupeň 1, dotáhněte zajišťovací matku. Správné nastavení je velmi důležité zejména při zpracovávání malých množství potravin, ale také pro kvalitní míchaní u dna nádoby. Při příliš velké vzdálenosti by mohly u dna zůstávat špatně rozmíchané ingredience. Velice oceňuji, že je možné nastavit výšku obou metel i hnětacího háku.

Práce s výklopným ramenem

Výklopné rameno má dvě aretované polohy a polohu, která umožňuje volný pohyb ramene mezi nimi. Spodní aretovaná poloha je pracovní, horní pro výměnu metel a poloha s volným pohybem pro manipulaci se zpracovávanou potravinou. Při změně polohy je nutné rameno odaretovat pomocí páčky na pravém boku robotu. Jistě oceníte způsob uchycení víka nikoli na nádobu, ale na hlavu ramene robotu. Díky tomu se víko odklápí s hlavou a tak máte jednodušší přístup k obsahu mísící nádoby.
Na výklopném ramenu jsou umístěny tři náhony. Spodní náhon určený pro práci v mísící nádobě, horní pro nasazení mixéru, mini sekáčku a mini mlýnku a konečně čelní náhon, určený pro mlýnek na maso. Horní náhon je zajištěn masivním kovovým víčkem, které musí být správně nasazeno, protože tento náhon je jištěn proti otevření. Bez nářadí nebo víčka v toto náhonu se tedy robot nespustí. Také čelní náhon je pod kovovým ozdobným víčkem, ale protože nemá vyčnívající otočné části, není třeba jej jistit.

Elektronika nastupuje

Váha je vybavena plovoucím podstavcem se zabudovanými vážícími senzory, který umožňuje vážit potraviny až do hmotnosti 4 kg. Můžete si kdykoli váhu vynulovat, což umožňuje také vážit každou ingredienci zvlášť. To je důležité při vaření podle receptů. Trochu mne udivilo, že váha ukazuje údaj v gramech, což je dle mého názoru přesnost pro kuchyňské použití až přehnaná. O to víc jsem byl zvědav, jak se bude váha chovat v praxi. Vážit totiž můžete jak v míse, tak i v příslušenství na horním náhonu.
Další výdobytkem elektroniky je měření času chodu a dokonce jeho nastavení. Funkce jsou velmi jednoduše a intuitivně ovladatelné. Měření času probíhá vždy po zapnutí robotu na displeji, takže pohledem zjistíte, jak dlouho robot právě pracuje. Druhou možností je nastavit pomocí dvou tlačítek čas, po který má práce probíhat, před zapnutím robotu a po zapnutí se čas odpočítává. Když dosáhne nuly, robot se automaticky vypne.
Také nastavení jedné z dvanácti rychlostí je prováděno pomocí elektroniky, která hlídá i hladký chod robotu.
Při nevyváženosti, která by mohla znamenat například nabalení tuhého těsta na metly, se sníží otáčky a poté zastaví chod motoru. Chytré využití elektroniky.


Další stránka

Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.