Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Systém filtrace

Základem filtračního systému je cyklónový filtr Multi Chamber systém, což je, jak název napovídá, systém s několika odstřeďovacími kanály. Prakticky jde o uspořádání při kterém se hrubé nečistoty odstředí v jedné cyklónové komoře a jemné pak v šesti menších komorách. Ty jsou užší a konstruované tak, že v nich vzduch rotuje nad rychlostí zvuku. Tím se odstraní i velmi malé nečistoty.
Před vstupem do motoru prochází vzduch dvojitým ochranným filtrem, umístěným ve dně prostoru pro cyklónovou sběrnou nádobu. Tento filtr je možno při znečištění vyprat a použít opakovaně. Po jeho vyjmutí se dostanete k ochrannému filtru motoru, který tvoří pásek filtrační tkaniny ve speciálním držáku, který je doporučeno jen vyklepat.
Za sběrnou nádobou je umístěný výstupní filtr Hepa 13, který je navíc vybaven technologií Silver Nano. Zabraňuje průchodu 99,95% prachových částic větších než 0,3µm a navíc pomocí stříbrné vrstvy ničí bakterie. Také u tohoto filtru je v návodu doporučeno vyklepání.

Cyklónový filtr Multi Chamber systém Hepa filtr Filtr před motorem
Cyklónový filtr Multi Chamber systémFiltr Hepa 13 Silver Nano filtruje výstupní vzduch za motoremDvojitý ochranný filtr můžete klidně vyprat. Otevření filtru je jednoduché.


Příslušenství

Asi nejpoužívanějším bude široká hubice s rotačním kartáčem, která pročesává koberec pomocí čtyř šikmých kartáčových lišt. Pohání jej pomocí turbínky vzduch proudící hubicí. Je velmi jednoduše rozebratelná. Po uvolnění dvou zámků se odklopí poloprůhledné horní víčko a pod ním je perfektní přístup k rotačnímu kartáči, který lze lehce vyjmout a vyčistit.
Prakticky stejně rozeberete a vyčistíte také úzkou hubici s rotačním kartáčem, která je určená pro vysávání čalounění.
Univerzální hubice na koberce a hladké podlahy nemá rotační kartáč, ale zato je vybavena kloubem, který umožní perfektní přístup pod nízký nábytek. Jak je dobrým zvykem, pomocí nožního tlačítka lze vysunout a zasunout ploché kartáče po okrajích sací hubice.
Dalším příslušenstvím je univerzální štěrbinový nástavec s výsuvným kartáčem pro vysávání štěrbin a oprašování.

Hubice úzká turbohubice
Trojice hubic. Zleva - široká s turbo kartáčem, univerzální, úzká s turbokrtáčem na čalouněníRozebrání i složení turbo hubic je jednoduché - úzká turbohubice


Srovnávací zkouška

Kromě běžného vysávání jsem provedl srovnávací zkoušku všech tří hubic, které jsem měl k dispozici. Prováděl jsem ji plným výkonem na tmavém koberci pomocí jemných dřevěných pilin ze stolárny. Piliny jsem rozsypal pokud možno stejnoměrně na střední oblast koberce a zašlapal do něj. Jak by řekl alchymista Scotta, skvrnu vyrobíme lehce...
Každou z hubic jsem nejprve jednou směrem k sobě přejel pás koberce. Univerzální hubice sebrala podstatnou část pilin, hubice s rotačním kartáčem ještě více a hubice na čalounění zanechala proužky, což se ale dalo čekat díky tvaru její spodní části.
Při pokračování pokusu jsem příslušnou hubicí projel její testovací pruh znovu dvakrát. Přesně podle očekávání byl nejlepší výsledek, tedy koberec téměř bez pilin, v pruhu, který jsem vysával hubicí s rotačním nástavcem, univerzální kartáč malinko zaostal a kartáč na čalounění prostě pro tuto disciplínu není určen a tak by stálo více námahy jím koberec vysát bez chyby.
Po té jsem během chvilky vysál celý koberec hubicí s rotačním kartáčem do úplné čistoty. Kdo někdy vysával z koberce piliny, ví, že tato disciplína nepatří k nejjednodušším, takže výsledky testu hodnotím jako velmi dobré.

test 1. fáze test 2. fáze
Po jednom přejetí každou z hubicPřejeto ještě dvakrát


Proto jsem se rozhodl srovnat stejným způsobem také testovací vysavač Samsung SC 9560 s mým domácím vysavačem, který ale disponuje jen výkonem 1400 W. Protože nemám rotační kartáč, použil jsem u obou vysavačů univerzální hubici.
Při prvním přejetí testovacích pruhů byl Samsung podle očekávání mírně účinnější a po dalších dvou projetích byl již rozdíl podstatný. Odlišné výsledky má na svědomí rozdíl nejen výkonů, ale i modernější konstrukce vysavače Samsung.

test 1. fáze test 2. fáze
Po jednom přejetí každou z hubicPřejeto ještě dvakrát


Odstranění odpadů

Vysypávání sběrné nádoby je velmi jednoduché. Z nádoby sejmete víčko a obsah vyklopíte do koše. U bezsáčkových systémů se sběrnými nádobami to ani jinak nejde. Drobnou nevýhodou tohoto systému je právě nutnost manipulace s vysátými nečistotami.
U testovaného vysavače je možné po vysypání nádobu vypláchnout studenou vodou. Poté je nutné nechat ji vyschnout, což doporučuji v poloze madlem nahoru, protože voda zateče i do meandru cyklónového filtru a v této poloze může bez problému odtéct.

Akční rádius vás neomezí

V mém malém bytě jsem neměl potřebu přerušit vysávání abych přemístil přívodní šňůru do jiné zásuvky. Protože jsem v technických parametrech nenašel akční rádius, změřil jsem jej sám a doufám, že se spokojíte přesností na metry. Přívodní šňůra měří necelých 7 metrů a složená délka vysavače, hadice a trubice dá více než 3 metry. Akční rádius je tedy zhruba 10 metrů. Vysavač Samsung SC 9560Vysavač se pohybuje díky velkým kolečkům lehce a ochotně. Stejně tak se odvíjí z navijáku přívodní šňůra.
Jako velmi dobrý nápad hodnotím sloučení tlačítka pro navinutí přívodní šňůry s madlem pro přenášení přístroje. Díky tomu je navinutí šňůry podstatně jednodušší.

Celkové hodnocení

Práce s vysavačem je velmi příjemná a rychlá díky vysokému výkonu, velmi pohodlnému ovládání i tichému provozu.
Precizní je i zpracování jednotlivých dílů, které do sebe perfektně zapadají a mají aretační prvky přesně tam, kde je očekáváte. Proto není nejmenším problémem vyjmout jednou rukou sběrnou nádobu, filtry nebo krytku baterií dálkového ovládání.
Designově působí vysavač dojmem silného dravce, což vytváří očekávání vysokého výkonu, které dokonale splňuje.
Drobnou chybou na kráse je nedotažený návod k použití. Myslím, že je to velká škoda, protože kazí celkový dojem z jinak velmi dobře konstrukčně i designově provedeného výrobku.
Vysavač Samsung SC 9560 vám tedy mohu s klidným svědomím doporučit.


Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz
foto: Miloš Chadt


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.