Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Sušička kondenzační

Kondenzační sušička Siemens I tato sušička ohřívá vzduch, na který se uvnitř bubnu s prádlem nabaluje vlhkost, avšak nevypouští jej mimo skříň, ale vede do kondenzační jednotky. Zde je vodou nebo vzduchem chlazená část (najdete ji pod názvy chladič, kondenzer, výměník), která má výrazně nižší teplotu než přiváděný vzduch a proto se zde sráží na stěnách vlhkost a současně se vzduch ochlazuje. Ochlazený vzduch zbavený vlhkosti sušička vhání opět k topnému tělesu, které jej ohřívá pro další vstup do bubnu s prádlem. Zkondenzovaná voda je odváděna do zásobníku, odkud ji vylijeme nebo může být odčerpávána do odpadu. Vodu ze zásobníku můžete také využít pro napařovací žehličky jako demineralizovanou.
Výhodou je možnost používat sušičku i v prostorách kde nelze zajistit odtah vlhkého vzduchu mimo místnost, absence nutnosti odtahu par a možnost dalšího využití shromážděného kondenzátu. Sušičku tedy lze použít v každé místnosti, ve které je zajištěn odvod teplého suchého vzduchu. Pokud umístíte sušičku do koupelny, stačí zajistit otevřené dveře.
Nevýhodou může být mírně vyšší cena, spojená s vyšší technickou složitostí konstrukce přístroje.

Sušička s tepelným čerpadlem

Nenovějším a nejmodernějším typem sušičky je kondenzační sušička s tepelným čerpadlem. Základní princip sušení je naprosto totožný jako u sušičky kondenzační. Tady cirkulující vzduch na jedné straně sušička ohřívá a na druhé zchlazuje. Sušička s tepelným čerpadlemProto je geniálním nápadem využít pro ohřev vzduchu i jeho ochlazování tepelného čerpadla, jehož princip je obdobou funkce chladničky. I ta na jedné straně ochlazuje a na druhé hřeje.
Jak jistě víte, tepelné čerpadlo je velmi úsporným zdrojem tepla a proto i jeho využití v sušičkách přináší velké úspory elektrické energie. Zatímco sušičky obou předchozích systémů jsou zařazeny nejlépe v energetické třídě B, ale nejčastěji C se spotřebou zhruba 3,5 až 5 kWh na sušící cyklus, je sušička s tepelným čerpadlem jasně ve třídě A, protože dosahuje spotřeby asi 2,5 kWh. To ale není jedinou výhodou tohoto systému sušení.
Další výhoda vyplývá z nižších dosažitelných teplot, které jsou využívány pro kondenzaci vodních par z procházejícího vzduchu, což umožňuje snížit také teplotu vzduchu vháněného do bubnu s prádlem. Díky tomu je sušení daleko šetrnější a umožňuje sušit i citlivé tkaniny, například vlnu či hedvábí, které by v jiných modelech sušiček příliš trpěly.
Nevýhodou této sušičky je z pochopitelných důvodů vysoká pořizovací cena, která odráží technickou náročnost použité technologie.

Pračka se sušičkou

V pračkách jsou zabudovány výhradně kondenzační sušičky chlazené vodu, které odvádějí kondenzát do odpadu. Z toho vyplývá nevýhoda, kterou je spotřeba studené vody srovnatelná s praním.
Výhodou kombinovaného přístroje je úspora místa a možnost automatického zahájení cyklu sušení ihned po ukončení praní bez nutnosti prádlo přemístit do sušičky. Zde však bývá omezení. Jen u některých praček se sušičkou lze prát i sušit stejnou náplň prádla. U ostatních lze automatické zahájení sušení využít jen pokud nevyužijete plnou kapacitu pro praní. Kapacita sušení je zpravidla jedna polovina až čtyři pětiny náplně pro praní. Je možné využít i samostatnou funkci sušení. Cena je většinou jen mírně vyšší než u stejně vybavených praček.

Další funkce mohou být užitečné aneb uvažujte při nákupu

Je jisté že budete chtít, aby sušička kterou si pořídíte vyhovovala vašemu způsobu používání. Proto je vhodné připomenout si vlastnosti, které sušičky mohou nabízet a které můžete použít jako další kritéria pro výběr.

panel elektronického ovládání s displejem

Elektronika je užitečná

Elektronický programátor ve spojení s pokročilými čidly přináší stejně jako u dalších výrobků dokonalejší řízení pracovních cyklů, které v důsledku šetří čas, elektrickou energii a poskytuje dokonalejší výsledky práce přístroje.
Řada užitečných funkcí je poskytována právě díky elektronickému řízení.

Senzor pro sledování vlhkosti prádla

Jednodušší sušičky umožňují nastavení času sušení. Protože je ale problematické odhadnout čas tak, aby prádlo mělo právě takovou zbytkovou vlhkost jakou potřebujete, jsou do moderních sušiček montovány elektronické senzory vlhkosti, které ve spojení s nastaveným programem umožní hlídat průběh sušení. Průběžně jej upraví tak, aby prádlo bylo připraveno pro žehlení, uložení do skříně, středně suché, hodně suché... To umožňuje nastavit pomocí programátoru jak chcete aby bylo prádlo suché a přístroj tomu sám přizpůsobí průběh cyklu sušení.


Předchozí stránkaDalší stránka

Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.