Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Tvrdé a kluzké - žehlicí plochy

Ano, cílem všech výrobců je vytvořit žehličku, se kterou půjde práce rychle a pohodlně od ruky.
Moderní žehlicí plocha
Moderní žehlicí plocha musí být odolná proti odření např. o zip.
Proto je důležitá vysoká kluznost žehlicí plochy, která musí mít vysokou tvrdost povrchu, nízkou přilnavost a dobrou tepelnou vodivost.
Tu má výbornou hliník a jeho slitiny, což je důvodem proč jsou základem většiny žehlicích desek. Protože však nemá dobrou odolnost proti poškrábání, vysoká přilnavost způsobuje přilepování nečistot a ani jeho kluznost není nejlepší, je čistě hliníková žehlicí plocha bez speciálních úprav využívána jen u nejlevnějších modelů žehliček.
Nerezový povrch je zpravidla k hliníkové desce přilisován nebo připevněn jako plát. Je výhodnější díky nižší přilnavosti, ale její odolnost proti poškrabání závisí na typu použité oceli a povrchové úpravě. To je vysvětlením, proč se o nerezové ploše mluví v souvislosti s odolností proti poškrabání často protichůdně.
Nejmodernější jsou žehlicí desky potažené speciálními kluznými a tvrdými povrchy. Každý výrobce má na to svůj recept. Nabízeny jsou plochy s povrchy na bázi teflonu, smaltu, keramiky, křemíku nebo slitin oceli, jejichž složení si výrobci pečlivě chrání. Často je zdůrazňována také povrchová úprava desky. Bohužel tvrdost a odolnost žehlicí plochy se bez laboratoře těžko porovnává a každý z výrobců pochopitelně tvrdí, že právě jeho povrch je nejtvrdší, nejkluznější, případně nejodolnější proti otěru. Osobně jsem přesvědčen, že bez zveřejnění přesných údajů nelze srovnávat a pokud nekoupíte žehličku s povrchem z hliníku nebo měkkého nerezu, neuděláte zásadní chybu.
Za důležitý považuji také tvar a počet otvorů pro přístup páry k látce. Pára ulehčuje tvarování textilních vláken, proto je výhodné, když se dobře dostává do látky otvory v žehlicí desce. Čím je jich více, tím rovnoměrněji se pára rozloží. Zejména na špičce, která se s žehlenou látkou setkává jako první, jsou otvory užitečné. Výhodný je tvar s výraznou špičkou, kterou se dostanete i do úzkých míst a zakulacenou zádí pro pohodlnější couvání. Podstatný je žlábek mezi žehlicí deskou a tělem žehličky. Slouží k pohodlnému pohybu okolo knoflíků, které se do něj schovají.

Rozbije vodní kámen žehličku?

Určitě vás napadlo, co se děje v žehličce s usazeninami z vody, když většina žehliček dnes používá vodu z kohoutku a vyrábí čistou páru, ze které by po vysrážení byla voda destilovaná. Všechny další látky, které jsou ve vodě obsaženy, zůstávají v odpařovací komůrce žehličky nebo v bojleru parních generátorů. Starší žehličky spoléhaly na destilovanou vodu nebo chemické čistění pomocí speciálních přípravků. Destilovaná voda se dnes však už téměř nepoužívá.
Dnešní žehličky mohou využívat systémů chemické úpravy vody pomocí odvápňovacích kazet nebo tyčinek. Druhou, hojně využívanou možností je nepřilnavý povrch odpařovací komůrky nebo bojleru. Když se zde vodní kámen vysráží, stačí prudká změna teploty, odloupne se a lze jej poté jednoduše odplavit. K tomu slouží takzvaná samočistící funkce, při které je třeba žehličku rozehřát na nejvyšší teplotu a poté pomocí tlačítka nebo jiného mechanismu vpustit do odpařovací komory studenou vodu. Prudce vyvinutá pára vytlačí zbytky vodního kamene ven otvory pro napařování. Funkci je nejrozumnější použít nad dřezem. Řada žehliček je vybavena jak chemickou úpravou vody, tak i samočištěním. U bojlerů parních generátorů lze zpravidla odstranit zbytky vodního kamene nalévacím otvorem nebo speciálním otvorem k tomu určeným, případně za pomoci speciálního příslušenství. Novinkou je vyjímatelný sběrač vodního kamene umístěný v bojleru.

Žehlení bez žehličky

Jistě víte, že k žehlení se využívají také napařovací lisy a mandly. Zatímco mandl je vybaven válcem, který se otáčí a je vhodný především pro rovné
Dressman Siemens
Dressman Siemens slouží k žehlení košil a halenek
prádlo, je napařovací lis sestaven z rovných desek mezi kterými je prádlo napařováno a teoreticky s ním lze žehlit i košile. V praxi se vyžehlí rovné plochy a límečky s rukávy je nutné dožehlit žehličkou.
Existují však i další přístroje, které žehlí. Jedním z nich je žehlicí automat na oděvy, pro který je často používán výstižnější název žehlicí panák. Jde opravdu o nafukovacího panáka z padákového hedvábí, na kterého se napne pomocí speciálních držáků košile nebo jiná část vrchního oblečení. Dovnitř panáku přístroj vhání teplý vzduch jehož teplota a čas je ovládán pomocí jednoho z přednastavených programů. Vzduch panáka uvnitř košili napne a tím ji vyžehlí, případně i vysuší. Stejně lze sušit bundy, případně provětrávat košile, saka nebo bundy studeným vzduchem. Asi si říkáte, jak se takovým panákem žehlí kalhoty nebo další prádlo. V tom vás musím zklamat. Tato technická vymoženost zatím zvládá jen košile, halenky, bundy a saka.
Další výrobek souvisí s žehlením jen okrajově, ale jde o technickou lahůdku a zajímavý princip. Osvěžovač oděvů není primárně určen k žehlení, ale k odstraňování pachů, obnově jejich vzhledu a vyrovnání pomačkaných míst již použitého oblečení. Přístroj můžeme vzhledem přirovnat ke skříňce na šatstvo, avšak je skládací, takže se přepravuje jako kufřík, abyste jej mohli mít stále s sebou. Je totiž určen zejména managerům, kteří nemají čas se příliš starat o garderóbu, ale potřebují vycházet každý den z hotelového pokoje perfektně upravení. Funguje pomocí páry. Ta provede svoji práci během několika desítek minut, podle nastaveného programu.

Slovníček

  • Anti drip, Drip stop, Antigoteo – funkce zabraňující odkapávání vody z žehlicí desky. To hrozí především při nízkých teplotách, kdy se voda v desce nestačí odpařovat.
  • Anti calc, Contracalc, Long Life, Pro Calc, Vapodur – chemické systémy pro odvápnění vody před jejím odpařením.
  • Auto Clean, Calc´n´Clean, Self Clean – systémy pro mechanické odstranění vodního kamene z odpařovací komory žehličky.Systém Auaspeed
  • Auto Stop, Auto Schut Off, Auto Shut Down - Bezpečnostní funkce, které vypínají žehličku při delší době nečinnosti v odložené poloze nebo za kratší dobu v pracovní poloze a na boku.
  • Aquaspeed – velký otvor pro plnění vodou přímo z kohoutku
  • parní ráz – okamžité jednorázové zvýšení výkonu napařování, které se hodí zejména při rozžehlování záhybů. Zpravidla okolo 100 g/min
  • odpařovací komůrky - tak se reguluje množství páry, zpravidla od 0 do 45 g/min
  • Vertical systém, Vertikální napařování – umožňuje napařování visících oděvů a látek. Žehlička musí mít speciální odpařovací komoru, vstřikování vody a zabezpečení proti vytečení vody ze zásobníku ve svislé poloze.
  • Palladium glissée, Silicium clide, Alissa Ceramic, Anodilium, Dynaglide, Careeza, SteamGlide, Microsteam400 Platinium, Ultragliss, Double ceramic – příklady názvů žehlicích ploch různých výrobců
  • textilní protektor - přídavná nasazovací žehlící plocha, která umožňuje průchod páry ke tkanině, ale izoluje ji od horké žehlící plochy.Magazín Inspirace Euronics - 2 / 2008
Pro magazín Inspirace EURONICS č.2 / 2008
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Bosch, Fagor, Siemens, Tefal


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.