Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Potřebujete vysávat i tekutiny?

To pochopitelně nelze provádět běžným vysavačem, protože tekutiny by mohly vniknout do pohonné jednotky a tam způsobit zničení hnacího agregátu. Proto je třeba pro tyto účely zakoupit speciálně upravený vysavač, který vám může sloužit také jako běžný vysavač pro suché vysávání.
Vysávat tekutiny umí přirozeně všechny vysavače s vodním filtrem, ale také některé vysavače hrncové a speciální vysavače, které se vzhledem příliš neliší od běžných domácích vysavačů s papírovým sáčkem. univerzální vysavač PhilipsČasto je nutné ve vysavači před vysáváním tekutin vyměnit filtr, proto se při koupi takového vysavače informujte o způsobu úpravy pro vysávání tekutin.

Generální úklid jedním přístrojem

Pokud vám nestačí, že vysavač vysaje podlahy, čalouněný nábytek a případně uklidí rozlité tekutiny, pak nezbývá, než využít univerzální vysavač, který navíc ještě umí provádět mokré čištění koberců, mokré umývání hladkých podlah nebo třeba umývat okna. Tyto univerzální vysavače jsou zpravidla rozšířenou variantou vysavačů pro mokré vysávání a mají tedy stejnou nebo podobnou konstrukci.
Mokré čistění koberců je prováděno pomocí trysky umístěné na speciální, zpravidla průhledné štěrbinové hubici, do které je z oddělené nádobky čerpadlem vstřikován připravený roztok speciálního saponátu pro čištění koberců. Tryska tak vstřikuje tento roztok těsně před sací hubici, takže jedním tahem do koberce vpravíte saponát a současně jej z něj vysajete.
Důležitá rada: nezapomeňte koberec zbavit zbytků saponátu tím, že po vyčištění zopakujete stejný postup se vstřikováním čisté vody. Koberec tak zůstane déle čistý. Podobně postupujte při čištění čalouněného nábytku jen s tím rozdílem, že využijete užší hubici určenou pro tuto činnost.
Mytí hladkých podlah je zpravidla využito stejné hubice s tryskou jako pro mokré čištění koberců, avšak se speciální lištou, která gumovou stěrkou za hubicí stírá zbytky vody do sací štěrbiny. Stejným způsobem je možné také umývat svislé plochy, jako například okna, kachličky v koupelně a podobné.

Automatický vysavač

Asi první domácí přístroj, který udělá práci úplně sám je automatický vysavač. Jde o menší prachový vysavač, který sám projede celou plochu místností v bytě a vysaje. Jeho činnost je řízena elektronickými čidly, kterými mapuje úklidový prostor a mikroprocesorem, který celou činnost řídí.automatický vysavač Electrolux Patří k němu i základnová stanice do která sám zajede, když potřebuje doplnit energii v bateriích. Některé typy se v základnové stanici také zbaví vysátých nečistot.
Nejde však o přístroj, který by zcela nahrazoval vysávání. Při používání tohoto přístroje je nutné, i když podstatně méně často, vysát byt běžným vysavačem. Automat může mít problém s místy příliš blízko stěnám, pod příliš nízkým nábytkem nebo s úzkým prostorem. Protože se jedná o velmi nízký přístroj, může uklidit ve více místnostech jen pokud nenarazí na bariéry tvořené prahy, schůdky a podobnými překážkami.
Jeho většímu rozšíření brání kromě uvedených omezení jeho poměrně vysoká cena, způsobena přítomností složité elektroniky. Je však jen otázka času, kdy se výrobcům podaří dosáhnout nižší ceny a budeme jej mít všichni ve svých domácnostech.

Centrální vysavač

Přístroj, který je určen do zabudování do domu nebo bytu. Umožňuje díky systému vedení podtlaku potrubím připojovat se k jeho rozvodu v místech speciálních zásuvek jen pomocí dlouhé sací hadice a trubic. Z hlediska filtrace je naprosto ideální, protože odvádí vzduch s nečistotamischema centrálního vysavače Axpir mimo obytný prostor. Centrální jednotka s filtry je umístěna v technickém zázemí domu, takže neobtěžuje ani přílišným hlukem. S přídavným zařízením umožňuje také vysávání tekutin nebo mokré čištění koberců.
Nevýhodou tohoto vysavače je nutnost vedení podtlakového potrubí a s tím spojených stavebních prací. Pokud se tedy rozhodujete pro stavbu či rekonstrukci domu, zvažte také možnost zabudování centrálního vysavače již při jeho projektu.

Několik rad pro používání vysavačů

 • Nečistoty velkých rozměrů před vysáváním raději seberte. Mohou ucpat sací hadici nebo trubici
 • Nikdy nevysávejte tekutiny vysavačem, který k tomu není určený. Můžete jej zničit
 • Pokud chcete použít tyčinky s vůní ve vysavači, který nemá k tomu určený prostor, vkládejte je vedle papírového sáčku na nečistoty
 • Akumulátorové vysavače vkládejte po použití do nabíjecího držáku, šetříte tím kapacitu akumulátoru. Zhruba jednou za čtvrt roku nechejte vysavač zcela vybít a znovu jej nabijete
 • Nikdy nevysávejte nečistoty které mají vysokou teplotu. Ve vysavači může proud vzduchu rychle vznítit žhavé nečistoty i papírový sáček
 • Ani vysavačem na tekutiny nevysávejte hořlavé nebo nebezpečné tekutiny. Hrozí riziko výbuchu nebo požáru
 • Po použití mokrého čistění nalijte vždy do nádobky na saponát čistou vodu a vypusťte ji přes trysku. Tím vypláchneme saponát z čerpadla, hadiček a trysek, které potom nezalepí. Je užitečné po čistění koberců saponátem zopakovat stejný postup pomocí čisté vody. Tak z koberců vypláchnete zbytky saponátu a koberec zůstane déle čistý
 • Pro mokré čištění koberců pomocí vysavače používejte výhradně saponát určený pro tento účel. Saponáty pro ruční čištění při tomto použití nadměrně pění

Co kontrolovat když

vysavač má malý tah
 • plný sáček na nečistoty
 • ucpaná sací hadice nebo trubice – zaseknuté nečistoty opatrně vytlačte, například tyčí od smetáku.
 • ucpaný filtr na vstupu motoru – podle typu vymyjte nebo vyměňte současně s filtrem na výstupu vzduchu
protrhl se papírový sáček na nečistoty
 • nepokračujte ve vysávání
 • vyměňte sáček na nečistoty a filtr před motorem
vysavač zapáchá
 • páchne obsah sáčku na nečistoty
 • nefunkční uhlíkový filtr (některé vysavače)
 • pomůže patrona s vůní pro vysavače, která se vkládá do prostoru se sáčkem na nečistoty. Některé vysavače mají přímo přihrádku pro tyčinky s vůní
nefunguje turbokartáč
 • zkontrolujte tah vysavače (viz vysavač má malý tah)
 • zkontrolujete hnací řemínek turbokartáče, pokud jej má přístupný
Víceúčelové

vysavač klapnul a netáhne (i hrncový vysavač s možností sát vodu)
 • plná nádržka na vodu
z šamponovací trysky nestříká saponát
 • není zapnuté čerpadlo
 • ucpané sítko v nádržce na saponát
 • vypadnutá sací hadička

Rada na závěr

Pokud k řešení problému nepomůže nic z výše uvedeného, obraťte se na autorizovaný servis, jehož adresu zjistíte na záručním listu nebo u prodejce. Nikdy se nepokoušejte opravit přístroj sami! Nejenže hrozí úraz elektrickým proudem, ale neodborným zásahem můžete vysavač vážně poškodit.


Magazín Inspirace Euronics - jaro 2007
Pro magazín Inspirace EURONICS  jaro 2007
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Axpir, Electrolux, Eta, Moulinex, Philips, Rowenta, Siemens


Předchozí stránka

Články s podobnou tématikou:Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.